A Főtér Fesztivál arcai (I.)

A Főtér Fesztivál 2006 ősze óta a környéki magyarság éves kulturális és önazonosságtudat-erősítő rendezvénye a régi Főtéren. Minden évben új színek, ötletek és fellépők jelennek meg, a háttérben dolgozók láthatatlan és önzetlen munkájának köszönhetően.

Főtér Fesztivál

A Nagybánya.ro portálon interjúsorozatot indítunk a Főtér Fesztivál Egyesület tagjaival, hogyan élik meg és milyen számukra a Nagybányai Magyar Napok. (Az egyesületi tagok pedig azon aktív civil szervezetek, intézmények és egyházak képviselői, valamint a FF-hoz közel álló egyéni tagok, akik a nagybányai közösségért programokat szerveznek és önkénteskednek, valamint közülük kerülnek ki évente a FF szervezőcsapatának tagjai).

A sorozat első alanya kétgyermekes büszke édesanya, aki a kincses Kolozsvár lendületét hozta Nagybányára, és minden évben fesztivált kap születésnapjára, mivel a nagy nap a FF idejére esik. Lapohos Ella-Izabella A Bástya Egyesület alapító tagja és alelnöke, két mezőségi szórványkollégium gazdasági igazgatója sokat tud arról, mitől sikeres egy fesztivál, mivel két évig ő maga is aktív szervezője volt. Alább közöljük a vele készült interjút.

Kedves Ella, hozzám hasonlóan neked sem szülővárosod Nagybánya. Mit jelent számodra itt élni?

Nagybányán élni számomra egy festői környezetet, kapcsolatokat, közösséget, művészetet, lehetőséget szeretni és szeretve lenni, tapasztalást jelent.

Hol tudod ma elhelyezni magad a város közösségi életében?

Úgy tudnám megfogalmazni, hogy úgy érzem, Nagybánya magyar közösségének egy olyan tagja vagyok, aki ezen belül sok kisebb-nagyobb közösségnek tagja. Mindenhova szívesen megyek, részt veszek eseményeken, ahol jól érzem magam, illetve ahol úgy érzem, hogy hozzá tudok adni annak a közösségnek az életéhez. Van, ahol részt vállalok szervezésben, van, ahol tagként veszek részt, és van, ahol a rendezvényeken veszek részt. Mindezt teszem időm, tudásom, képességeim és az igény függvényében. Példaként megemlíteném a Főtér Fesztivál Egyesületet, amely keretén belül szervező is voltam, az Iskoláinkért Gyermekeinkért Egyesületet, amely életében az elején pályázatírásban, később egyes programok szervezésében illetve lebonyolításában segítettem.

A Teleki Magyar Ház programjait rendszeresen látogatom, és fontosnak tartom. Úgy érzem – ha a két lányomat is figyelembe vesszük – a Teleki Ház összes programtípusán aktívan részt vettünk az évek során a kézműveskedéstől, cserkészetig, gyerek és felnőtt táncház, felolvasó-maraton, különféle kiállítás megnyitók, könyvbemutatók, borkóstolók, Teleki Magyar Napok, stb. Mivel sokféle közösségnek tagja vagyok, ugyanarra a dologra többféle szemszögből van rálátásom, ez pedig sokszor segít megértésükben.

Voltál már FF szervező?

2013 őszén költöztem Nagybányára, a 2014-es és a 2015-ös FF szervező csapatában voltam benne. Utána önkéntesként vettem részt a FF-on.

Mit adsz te hozzá egyéni tagként a Nagybányai Magyar Napokhoz?

Egyéni tagként részt veszek a főtér fesztivál rendezvényein, reklámozom a programokat az ismerőseimnek, gyermekeim részt vesznek a saját korosztályuk programjaiban.

Van-e valamilyen különleges feladatod a fesztiválon, mit csinálsz?

Az évek során különféle feladatokkal voltam megbízva: egyik évben pl. a kézműves sor beosztásával, fogadásával, különböző kiállítás megnyitókon illetve fogadásokon voltam házigazda, egyes programok szervezésével és lebonyolításával voltam megbízva, főleg az Iskoláinkért Gyermekeinkért Egyesület programjaival, FF-os plakátokat juttattam el iskolákba, stb.

Mi a legkedvesebb emléked a Főtér Fesztiválokról?

A legkedvesebb emlékem a 2012-es FF-ról van, amikor első alkalommal jöttem a FF-ra nagybányai barátokhoz, a szülinapomra Charlie koncertre. Természetesen részt vettem az egész hétvégén és nagyon kellemesen hatott rám az élmény egészében. A Nagybányai Magyar Napokon régi főtér adta méltóságérzés, és egy élő, pezsgő közösség ötvözete, mindez a gyönyörű hegyekkel körülvéve szinte verhetetlen kombináció.

Melyik volt szerinted eddig a legjobb FF?

Ha a programok színességét és a résztvevők számát tekintem mérvadónak, akkor szerintem az utolsó Főtér Fesztivál volt a legjobb. Azonban van sok más szempont: akinek a nagykoncertek a legfontosabbak, valószínűleg más évet választanának. Minden Főtér Fesztiválon vannak programkategóriák amik abban az évben jobban sikerülnek.

Szerinted melyik korosztály érzi magát legjobban a fesztiválon?

Mivel ez egy szubjektív vélemény, arra válaszolhatok, hogy mit érzékelek. Sok-sok örömet látok két egész napon át a gyermekek arcán, lázban vannak a diáknapos ifjak és sok mosolygós felnőttel találkozok és nagyon sok idősebb kedves ismerőssel, akik szintén jól érzik magukat. Mivel minden korosztály másként éli meg az örömöt, én azt mondom, hogy mindenki, aki örülni tud, az megtalálja azt a Főtér Fesztiválon, aminek örülhet. Ha épp nincs számára megfelelő program egy órányit, akkor addig örül egy találkozásnak vagy a szép kézműves sornak vagy egy finom ételnek vagy italnak, akár megtekint egy kiállítást.

Mit változtatnál leginkább a FF-n?

Inkább azt szeretném, hogy a kitűzött célt szem előtt tartva – vagyis hogy a hagyomány és a modernség egyensúlyára figyelve mindenkihez szóló, közösségmegtartó, nonprofit rendezvény maradjon – fejlődjön abban, ami éppen időszerű: növekedésben, igényességben, szervezésben.

Szerinted milyen lenne az ideális FF?

A tökéletes Főtér Fesztivál szerintem minden korosztályhoz szól, célja a nagybányai közösség szolgálata, lehetőséget adva a közösségi élmény megéléséhez, kulturális feltöltődéshez, nonprofit, helyet biztosít minden olyan magyar szervezetnek, akik programot vállalnak, az ezeken kívül szervezett programok között pedig egyensúlyban vannak a hagyományokat és értékeket közvetítő programok, a művészet, valamint a szórakoztató programok, ezeken belül pedig a különböző stílusok. Az egyensúly mellett az igényesség számomra egy fontos szempont, akár a program, akár a szervezés szempontjából.

Milyen programot ajánlasz, ami akár volt akár nem, de ott lenne a helye idén?

Nem egy bizonyos program jut eszembe, hanem annak a fontossága, hogy minden programkategória, amely által minden korosztály, és stílus képviselve legyen.

Nekem személyesen mindig meghatározó élmény volt a Fröccs-est, a jazz-blues vonal igen közel áll hozzám, szívesen átélném újra azoknak a teltházas estéknek a hangulatát.

Miért érdemes valakinek hazajönni a FF miatt külföldről is?

Egy olyan sokrétű magyar kultúresemény, amely lehetőséget biztosít minden korosztálynak a találkozásra. közös élményre.

Milyen reklámot fogalmaznál meg, amivel olyanokat is ide lehet csalogatni, akik még nem vettek részt FF-on?

Kultúra és szórakozás – kulturált szórakozás!

Mit üzensz a Nagybánya.ro portál olvasóinak? 🙂

Ki-ki ahol él, legyen tudatában egyediségének, identitásának, adottságainak, merjen élni és szeretni, alázattal elfoglalva a közösségben azt a helyet, amiben legjobban tudja kamatoztatni talentumait, ily módon hozzájárulva saját értékessége megéléséhez és a közösség harmonikus működéséhez.

Kérdezett: Techet Gábor, Főtér Fesztivál Egyesület, a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasa.

Forrás: nagybanya.ro