Jelentős könyvadomány a bánsági és Fehér megyei szórványnak
|A múlt héten Rácz Éva rádiós szerkesztő, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) elnöke és Kovács Péter, a Kolozsvári Rádió Magyar Szerkesztőségének koordinátora jelentős mennyiségű könyvadomány kíséretében érkezett Temesvárra, a Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceum könyvtára számára.
A széleskörű helyi összefogás eredménye a könyvgyűjtés, amely a januárban leégett kommandói (Kovászna megye) Horn Dávid Általános Iskola könyvtárának újralétesítése érdekében indult a Kárpát-medencében. Többek között a Kolozsvári Rádió Magyar Szerkesztősége, a Szabadság napilap szerkesztősége a Dónáth 160 Egyesület, a Minerva művelődési egyesület, illetve más civil szervezetek fogtak össze a könyvgyűjtés megszervezésére és az adományok eljuttatása érdekében. Társultak az akcióhoz például a temesvári kollégáink, a Marosvásárhelyi Rádió és a Látó folyóirat szerkesztősége és más székelyföldi intézmények is.
Felhívásunkra a vártnál jóval több, és nem csak iskolásoknak szóló könyv gyűlt össze –
ismertette Rácz Éva kollégánk –, sőt, nagyon sokan egész könyvtárakat ajánlottak fel, azzal a magyarázattal, hogy jómaguk már nem olvasnak, a gyermekek, unokák vagy nem ismerik már a magyar nyelvet, vagy a világ másik szögletében élnek, ezért jó szívvel ajánlották fel a sokszor többezres könyvtárukat, olyan helyre ahol még hasznát veszik a könyveknek.
Végül is a kolozsvári kezdeményezők úgy döntöttek, hogy nem csak a leégett kommandói iskolakönyvtárnak, hanem máshová is juttatnak a Kolozsváron begyűlt könyvekből,
így kerültek magyar nyelvű könyvek a Magyarlapádon nemrég megnyílt szórványiskolába, a nagyanyedi Bethlen Gábor Kollégiumba,
ahol nagyon sok, tönkreolvasott kötet cseréjére nyílt lehetőség a könyvadománynak köszönhetően.
[perfectpullquote align=”left” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A könyvgyűjtés eredetileg a januárban leégett kommandói iskola könyvtárának újralétesítése érdekében indult. Mivel rengeteg könyv gyűlt össze, ezek egy részét a szórványba vitték.[/perfectpullquote]
Nagyenyedre már nem csak a kisiskolásoknak szóló könyveket vihettünk. Zsobokra, ahol gyermekotthon, kollégium működik szintén inkább a kicsiknek szóló kiadványok közül válogattunk, illetve egy szállítmányt a kommandói iskolába vittünk el.
A temesvári Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceumba minden korosztálynak szóló magyar nyelvű könyveket hoztunk,
mivel előzetesen tudomást szereztünk arról, hogy az iskolakönyvtárban szükség van ezekre a kötetekre.
A továbbiakban az iskola által biztosított járművel további köteteket fogunk Temesvárra juttatni. Elmondhatom, hogy érdekes élmény volt a könyvgyűjtés nekünk szervezőknek is. Többnyire magánemberek hoztak be könyveket, volt, aki a Gulliver utazásait hozta, és elmondta, hogy abban reménykedik, hogy Swift történeteinek az olvasása legalább olyan élményt biztosít egy gyermeknek, mint amilyen szeretettel emlékezik a kötethez kapcsolódó gyermekkori élményeire jómaga. Volt, aki frissen vásárolt két vadonatúj kötettel jött, azért mert úgy érezte, hogy hozzá kell járuljon maga is a közös könytár újralétesítéshez.
Másvalaki tizenegy zsák könyvet rakott le a gyűjtőhelyen.
Jelentős mennyiségű könyvadomány érkezett a Szamosújvári Szórványközponttól, illetve a nagyváradi Holnap Kulturális Egyesülettől,
az évek alatt kiadott minden gyermekkönyvükből juttattak, és így kerültek ezekből a könyvekből ide, a katolikus líceumba is. A könyvgyűjtési akcióhoz sok érdekes történet is fűződik, ezúttal az Olvasókkal is megosztok néhányat. Kollégám nemrég járt Magyarlapádon, és örömmel újságolta, hogy
a helybéliek listát állítottak össze, milyen sorrendben olvassák az iskolakönyvtárba juttatott könyveket,
a falubeliek rendszeresen bejárnak a szórványiskola könyvtárába könyvet kölcsönözni!
Nagy valószínűséggel egy újabban felajánlott könyadomány, egy könyvtárnyi magyar nyelvű könyvet fogunk eljuttatni a Fehér megyei szórványmagyar közösségnek.
Szintén Magyarlapádhoz kapcsolódik egy másik történet, amelynek a főszereplői a mezőgazdasággal foglalkozó falubeliek. Előzménye a dolognak az, hogy az iskolakönyvtárnak szánt könyvek kiválogatása során számos mezőgazdasággal kapcsolatos kötetet is találtunk. Úgy gondoltuk, hogy ott Magyarlapádon az ottani gazdálkodóknak adjuk át, remélve, hogy érdekelni fogja őket. Nemcsak, hogy érdekelte, hanem amint azt kollégám újságolta, tankertet alakítottak ki a könyvekben foglaltak alapján! Másik érdekes történet egy, a hetvenes években kiadott vaskos orvosi kötethez kötődik: amikor belelapoztunk az első néhány oldal után, a könyv testében kialakított, nagyon ügyesen elfedett rejtekhelyet találtunk. Nos, innen minimális fantáziával bármilyen történet elképzelhető.”
Az adományozókkal és a könyveket összegyűjtőkkel együtt abban reménykedünk, hogy a kolozsvári könyvek Temesváron sok-sok gyermek és fiatal olvasó életét szépíti meg.
– Makkai Zoltán beszámolója a Heti Új Szóban –