Kihívás a szórványban: nyelvileg vegyes családok gyerekei a magyar oktatásban
A nyelvileg vegyes családokból származó gyerekek oktatásáról tanácskozott kilenc megye közel 50 pedagógusa március 17-19. között a Bartók Béla Elméleti Líceumban szervezett tudományos konferencia során.
A meghívottak között szerepelt Király András, a Tanügyminisztérium államtitkára, dr. Maróti Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Nemzetközi magyar nyelvi képzésekért és oktatásért felelős főosztályvezető-helyettese valamint Kiss Tamás (Kisebbségkutató intézet) és Toró Tibor (Sapientia Tudományegyetem) kutatók.
A rendezvény keretében bemutatásra kerültek azok a jó tapasztalatok, kezdeményezések, amelyek felhasználásával a kisgyermekes nyelvileg vegyes családok számára vonzóvá válhat a kétnyelvűség miatt is a magyar nyelvű oktatás.
A gyermeklétszám általános csökkenése hatványozottan érzékelhető a szórványvidékek magyar tannyelvű iskoláiban,
ezért az előítéletek lebontását követően, a tartalmas és változatos, a gyermek-család-iskola együttműködésére alapozott oktatási kínálat miatt is megnőtt a magyar iskolák iránti érdeklődés a nyelvileg vegyes családok körében – hangzott el a konferencián. Elsősorban a tapasztalatcsere, a jó gyakorlatok bemutatása, összegyűjtése a későbbi célirányos programok kialakítása érdekében volt a tanácskozás célja – ismertette dr. Erdei Ildikó igazgató.
– Évek óta járnak az iskolánkba nyelvileg vegyes családokból származó gyermekek,
és eddig sikerült valamennyire rendszerbe foglalni mindazokat a programokat, amelyeket annak érdekében dolgoztunk ki, hogy a nyelvileg vegyes családból származó gyermekek az iskolában megtanulják jól a magyar nyelvet és részesei legyenek a magyar kultúrának.
Ezt a felhalmozott tapasztalatot kívántuk összehasonlítani más kollégák tapasztalatával, mert tudjuk, a nyelvileg vegyes családok másutt is a magyar iskolákat választják. Meggyőződésem, hogy a magyar iskola, amennyiben biztosítani tudja az oktatás minőségét, az odafigyelést, akkor mindenképpen egy olyan pluszt jelent a családok számára, amellyel élni kellene.
Temesváron az utóbbi években fokozódott az érdeklődés a vegyes családok körében a magyar oktatás iránt,
vagyis úgy tűnik, hogy gyermekük érdekében egyre többen figyelnek fel a fentebb említett pluszra.
A tanácskozás első részében az adatok, konkrét megvalósítások és gyakorlatok kerültek bemutatásra, majd két szakműhelyben folytatódott a munka. Az egyik műhelyben az óvónők, tanítónők vizsgálták meg a kisgyermekek kétnyelvűségével kapcsolatos kérdéseket. A második műhelyben az iskolákat támogató szervezetek képviselői, az intézményvezetők, tanfelügyelőségek és a központi állami intézmények képviselete tanácskozott.
A szakmai konferencia szervezői a Bartók Béla Elméleti Líceum és a Bartók Béla Alapítvány, a szakmai partnerek pedig az Integratio Alapítvány és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Temes megyei szervezete. A konferencia támogatója a PADOC Alapítvány.
(Temesvári Új Szó)
Kapcsolódó hírek
-
Jóakarat akció Karácsony alkalmából Temesváron
Nincs hozzászólás | dec 9, 2017
-
Újra Temesvári Magyar Napok
Nincs hozzászólás | szept 13, 2024
-
Temesvár 1989: Forradalomnak indult, államcsíny lett belőle?
Nincs hozzászólás | dec 18, 2016
-
A Temesvári Magyar Napok programja
Nincs hozzászólás | szept 24, 2018
A szerzőről
Fazakas Attila
Magyar Állandó Értekezlet Szórvány Szakbizottságának tagja