Temesvári konferencia a szórványkérdésről
|A konferencia a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, a nagyváradi Partium Keresztény Egyetem Bölcsésztudományi és Művészeti Karának Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszéke valamint a temesvári Start – Tanácsadó és Továbbképző Iroda szervezésében került sor. Házigazdaként Jakab Ilona, a temesvári Gerhardinum Katolikus Teológiai Líceum igazgatónője köszöntötte a vendégeket.
Balázs Géza, a Magyar Nyelv és Kultúra Társaság elnöke, visszatekintve az intézmény történetére, rávilágított a jelenlegi nehézségekre is, majd a résztvevő magyarországi és romániai kollégáinak bemutatásával megnyitotta a konferencia munkálatait.
Dr. Albert Ferenc nyugalmazott professzor első előadóként számba vette, hogy mi a szórvány, a szórványosodás illetve a szórványosítás. Nagy ívű előadásában messziről közelítette meg a konferencia témáját, azt, hogy az évszázadok folyamán milyen történelmi körülmények játszottak közre főleg az osztrákok által Bánságnak titulált térségünk magyarságának szórványsorsba kerüléséhez.
Dr. Bodó Barna professzor, A szórvány mint (kis) közösségi laboratórium című érdekfeszítő előadása a szórvány közösségeiben lejátszódó sajátos folyamatokra és ezek közösségi hatásaira világított rá. Az előadó a Szórvány Alapítvány kutatásaira alapozott tanulmányában fejtette ki a szórványosodási folyamat ellensúlyozásaként a szórványok mentésének szükségességét. Szili Katalin a nyelv, a kulturális és a nemzeti identitás viszonyáról Quebec és a szórványmagyarság kapcsán tartott előadást.
A konferencia főszervezője dr. Magyari Sára nyelvész, magyartanár, a Partiumi Keresztény Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszékének adjunktusa Szórvány. Bélyeg? című előadásában a szórványkérdés egyénreszabott, emberi vonatkozásait taglalta.
A szórványkérdés számos vetületeit megvilágító konferencia keretében dr. Erdei Ildikó, a Bartók Béla Elméleti Líceum igazgatója a szórványközösségek egyik jellegzetes problematikáját,
a vegyes házaságban élők kétnyelvűségének kérdéskörét taglalva osztotta meg a konferencia résztvevőivel egy vegyes házasságban élő családok bevonásával végzett mikro-kutatás eredményeit.
A Nyelvileg vegyes családokban élő gyermekek a magyar tannyelvű iskolában című előadásában az előadó hangsúlyozta, hogy a Bánságban a tizenhét nemzetiség együttéséből adódóan
az iskolások egyharmada vegyes házasságokból származik
és az említett kutatás több, a térségre jellemző szocializációs mintát határozott meg, ugyanakkor a szórványoktatás sajátos gondjaira kínált megoldási alternatívákat, melyeknek központjában esetünkben a magyar nyelv megismertetése és elsajátítása áll. Az intézményvezető előadásában azokat a magyar nyelvi programokat is bemutatta, amelyekkel
a magyar tannyelvű szórványiskola vonzerejét és népszerűségét sikerül növelni a vegyes házasságban élők körében.
A Magyar Újságírók Romániai Egyesületének elnöke, Rácz Éva rádiós szerkesztő a romániai kisebbségi média általános, és ezen belül a mai magyar sajtó jellegzetes gondjaira fokuszált. Szórvány és média: elmélet és gyakorlat előadásában a szórványosodási folyamat negatív hatásait ecsetelte.
Az előadó hangsúlyozta, hogy
az erdélyi magyar sajtó egészében a szórványosodás jeleit magán hordozza,
és néhány szembetűnő jelenséget, például a tudósítók, tudósítói hálózatok hiánya miatti esetlegességet, illetve egyes régiók túlreprezentáltságát ismertette a Kolozsvári Rádió vonatkozó adatainak ismeretében.
Szokatlan megvilágítást alkalmazott dr. Pomozi Péter nyelvész professzor, az ELTE docense, rávilágított nem biztos, hogy a szórvány állapotnak kizárólag negatív hatásaira kell odafigyelni.
Előadásának címe: Szórványlét: fátum vagy lehetőség volt. Egyértelműsítette, hogy az állandó, és különböző hatások nyomán váltakozó intenzitású szórványosodási folyamatban kapaszkodók lehetnek bizonyos nyelvstratégiai elemek mint a többnyelvűség értékeinek népszerűsítése, a nyelvtudat erősítése, vagy a nyelvpresztízs kialakítása és növelése. Az előadó
hangsúlyozta a nemzeti nyelvstratégia mindenekfelett való szükségességét
a kirakatkiadványok vagy nyelvvédő kirakatkonferenciák ellenében.
A konferencia Dr. Balázs Géza nyelvész, néprajzkutató, tanszékvezető egyetemi tanár Új magyar nyelvstratégia című előadásával ért véget, melyben nyelvünk összekötő szerepéről értekett, miszerint az iskola, a kultúra és a nyelv válságos helyzetében, az érvényesülő és a hagyományos értékek elvetésére koncentráló trendek ellenére
az anyanyelv olyan értékünk, amelynek megóvása, művelése mindennél fontosabb kellene legyen.
(A Temesvári Új Szó alapján)